‘Emek ve Özgürlük’te uzlaşı formülü

NAMIK DURUKAN Ankara – Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP)’nden oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı önceki günkü toplantısında ittifak olarak seçime katılma kararı almıştı. Toplantıda ittifakın hangi formül ve listelerle seçime gireceği konusunda ise zorlu bir müzakere yaşanmıştı. HDP’nin tek liste ısrarına karşın, TİP, HDP’nin bazı bölgelerden çekilerek kendi adaylarını desteklemesini talep etmişti. Zaman zaman ikili görüşmeler için ara verilen toplantıda, HDP’nin tutumunu esnetmesi ve teknik detayları daha sonra çalışılmak üzere karma formül önerisinin gündeme gelmesiyle anlaşma sağlandığı öğrenildi. Buna göre HDP 81 ilde Yeşiller ve Sol Gelecek Parti’nden adaylarını gösterecek. Uzlaşı formülüne göre ittifak paydaşı partiler ortak listeden aday gösterebileceği gibi, bazı yerlerde birbirlerinin oy potansiyellerini de dikkate alarak ittifak çatısı altında kendi logolarıyla liste çıkarabilecek. Böylece 41 ilde seçime kendi listesiyle girmek isteyen TİP’in de talebi karşılanmış olacak.

İttifakın diğer ortağı EMEP ise seçime HDP listelerinden mi yoksa kendi listelerinden mi gireceği konusunda kararını bugün netleştirecek.

Aday olamayacaklar

Seçime dair aday başvurularını almaya başlayan HDP, AYM’nin hakkında yasak istediği isimlerin başvurusunu kabul etmeyecek. HDP’de 40’ı aşkın milletvekili hakkında siyasi yasak talebi bulunuyor. Milletvekillerinin yanı sıra Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ile Mithat Sancar da siyasi yasak istenenler arasında yer alıyor. Ancak parti yönetiminde eş genel başkanların durumunun istisna olarak karardan ayrı tutulması bekleniyor. Parti programında yer alan üç dönem kuralı ise esnetilmeyecek. Bu kurala takılanlar da 14 Mayıs’ta aday olamayacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir