Bank of America’dan Türkiye ekonomisine dair faiz ve dolar/TL tahmini

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik görünümünü analiz eden Bank of America, Türkiye’nin döviz kuruyla ilgili özel bir tahminde bulundu. Raporda belirtildiğine göre, Türk lirasının dolar karşısındaki değeri, 2023 yılının son çeyreğinde yaklaşık olarak 30 seviyesine çıkabilir. Bu tahmin, Türkiye’nin döviz piyasalarındaki geleceği hakkında önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Bank of America analistleri, bu tahminlerini Türkiye ekonomisindeki döviz kuru dalgalanmalarının etkisi, uluslararası ticaret dengesi ve diğer faktörlerin bir kombinasyonu üzerine yapıyorlar. Ayrıca, Türkiye’nin ekonomik politika ve reform adımlarının da bu tahminlere olan etkisini yakından takip ediyorlar.

Bankaya göre, petrol fiyatlarındaki artışın para birimlerinde yaratacağı oynaklık, net petrol ithalatçısı Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin performansını düşürebilir.

Sözcü’de konuyla ilgili yer alan haberde bankanın Türkiye ekonomisine dair analizi şöyle:

DOLAR/TL TAHMİNİ

Lirada düzenli bir değer kaybı beklediklerini belirten BofA’nın 2023 son çeyrek için dolar/TL tahmini 30 seviyesinde oldu. Bankanın dolar/TL kuruna ilişkin tahmini 2024 ilk çeyrek için 32, ikinci çeyrek için 35, üçüncü çeyrek için 37 seviyesinde oldu.

BofA’nın Merkez Bankası (TCMB) politika faizinde zirve tahmini ise yüzde 45 olarak gerçekleşti. Raporda, “TCMB muhtemelen fiyatlanandan daha fazla faiz artırımı yapacak” ifadelerine yer verildi.

Ekonomiye dair risklerin sıralandığı raporda ayrıca yükselen petrol fiyatlarının cari açık konusundaki riskleri artırdığı, TCMB üzerindeki faiz baskısının da yükseleceği belirtildi.

EKONOMİ ÖNGÖRÜLERİ

Raporda öne çıkan bölümler ise şunlar:

* Brent petrolün fiyatı son üç ayda yüzde 27 arttı ve kış aylarında da petrol fiyatlarının yüksek seviyelerde kalma riskini görüyoruz.

* Yüksek petrol fiyatı sadece yüksek enflasyon anlamına gelmiyor. Aynı zamanda Merkez Bankası’nın rezerv biriktirmeye istekli olması halinde açığın düzeltilmesine yardımcı olmak için iç talepteki yavaşlamanın daha keskin olması gerekeceği anlamına geliyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir