Avustralya, Kripto Bağlantılı Ticaret Platformuna Dava Açtı!

Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu ASIC, kripto para sektörü ile yakın ilişkisi olan ticaret platformu eToro hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. ASIC, saatler önce yaptığı açıklamada eToro’nun sunduğu türev CFD ürünler için gerekli testleri yapmadığını iddia etti.

Ülkenin finansal düzenleme kurumu, eToro’nun CFD hizmetlerde geniş kitlelere ulaşmak için bir çok kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle Federal Mahkeme yolunu tuttu. ASIC, ticaret platformunun ihraç ettiği türev ürünlerin uygun olmayan müşteri kitlelerine ulaşmasını istemiyor. Yetkililer, paylaştıkları belgede şu ifadelere yer verdi:

“eToro’nun tarama testleri oldukça başarısız. CFD ürünleri, uygun olmayan müşteri kitlelerine ulaştığı için harekete geçiyoruz. Uygulama üzerinde müşterilerin risk algısını ölçmek amacıyla yapılan testlerde cevaplar sonradan değiştirilebiliyor.”

ASIC, eToro platformunun sunduğu türev ürün risklerinin konu kripto paralar olduğunda daha da arttığı vurgusunu yaptı. Devlet kurumu, belgede kripto varlıkları “son derece riskli ve değişken ürünler” olarak ifade etti.

CFD Nedir?

Dünya’nın bir çok yerinde yatırımcıların faydalandığı CFD ürünler, bir finansal varlığın fiyatını taklit eder. Taklit edilen varlıklar emtia, borsa endeksleri veya kripto paralar olabilir. Yatırımcılar bu tarz türev araçlar sayesinde varlık riskine katlanmadan işlem yapabilirler.

Ünlü ticaret platformu eToro, kripto CFD ürünleri için müşterilerine 2 kata kadar kaldıraç kullanma imkanı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir