ABD Ulusal İstihbarat Başkanı Haines: Sudan’da çatışma uzayabilir

ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada “İki taraf da askeri olarak kazanabileceğine inanıyor” diyen Haines, “Tarafların müzakere masasına oturmalarını teşvik edecek çok az şey var” ifadelerini kullandı.

Haines, HDK lideri Muhammed Hamdan Dagalu ve Sudan ordusu komutanı Abdülfettah El Burhan’ın galibiyet için dış destek aradıklarını ve bunun “çatışmayı yoğunlaştırıp bölgedeki krizin yayılmasına sebep olabileceğini” kaydetti.

BIDEN YAPTIRIMLA TEHDİT ETTİ

ABD Başkanı Joe Biden ise, Afrika ülkesi Sudan’daki şiddeti “ülke halkının demokratik bir hükümet talebine ihanet” olarak nitelediği bir yazılı açıklamayla “sorumlulara yaptırım uygulama yetkisini genişleten bir karara imza attığını bildirdi. Yaptırım emrinin kimleri kapsayacağı konusunda detay paylaşılmazken “Sudan’ın barış, güvenlik ve istikrarını tehdit eden, demokratik geçiş sürecini baltalayan ve insan hakları ihlallerinde bulunanların” yaptırımlarla karşı karşıya kalacakları belirtildi.

Sudan’ın çatışmalar 21’inci gününe girerken taraflar bu sürede peş peşe ilan ettikleri ateşkes kararlarının hiçbirine uymadı. Ülkede şimdiye dek çoğunluğu Hartum ve Darfur’da olmak üzere 700 kişi hayatını kaybetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir